Ohlašování pálení

Následující jarní období je znamením pálení klestí, větví a shrabané stařiny při jarním úklidu zahrad...
 
Musím někomu říkat o pálení?
Kde můžu pálit?
Můžu pálit co chci?
Jak velký oheň můžu dělat?
 
To jsou otázky, na které každý rok odpovídame občanům při pálení. Pojďme si teď na tyto a další otázky společně odpovědět.
 
 
Musím někomu říkat o pálení?
 
 
               Pálení musíte oznámit nejbližšímu Krajskému operačnímu a informačímu středisku HZS a to: telefonicky, emailem nebo na internetu přes aplikaci "Ohlašování pálení" .V případě ohlášení požáru pak může operační důstojník zjistit dotazem na uvedený mobilní telefon odpovědné osoby, zda se pálení nevymklo kontrole. V případě problémů vyšle na místo jednotku požární ochrany, nebo ohlášení požáru vyhodnotí jako planý poplach.
 
 
Kde můžu pálit?  
 
        
            Při rozdělávání ohně v přírodě je nutné v první řadě zvolit vhodné místo pro ohniště. To by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov a vůbec od všech věcí, které se mohou vznítit. Pamatujte, že v lese lze rozdělávat oheň jen na vyhrazených   místech.  Zcela zakázáno je i rozdělávání ohně na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi.
 

Oheň nezakládejte od větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance (zetlelá vrstva jehličí) nebo rašelině, ani v blízkosti stohů, seníků  apod

 
Ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí - např. obložením kameny, obsypáním pískem, vyhloubením zeminy apod. V případě větších vater je vhodné ohniště oddělit pruhem širokým až jeden metr, který bude zbaven veškerých hořlavin.
 
 
Čím můžu zapálit ohěn a můžu pálit co chci?
 
 
         K zapálení nebo udržování ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu nebo líh. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny, navíc podle zákona o ochraně ovzduší v otevřených ohništích nelze pod hrozbou vysokých pokut spalovat žádné chemické látky.
 
Do ohně nikdy nevhazujte jakékoliv výbušné předměty (rachejtle, světlice, patrony, nádoby se stlačeným plynem, munici)
 
 
Jak velký oheň můžu dělat?
 
 
            Dělejte jen takový oheň, který dokážete zvládnout! Pokud chystáte velkou vatru, dejte si pozor, aby byla polena poskládána např. do stabilní pyramidy (pomohou např. záseky na polenech), která umožní prohořívání dovnitř a zabrání nebezpečí rozvalu pyramidy do okolí.
 
 
Měl bych ještě neco vědět?
 
 
            Oheň nesmíte ponechat ani na okamžik bez dozoru. Mějte nachystán dostatek vody (popř. písek, hlínu), kdyby se oheň vymykal kontrole. I proto je dobré umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje.
 
Opustit místo pálení můžete až když ohniště důkladně uhasíte - ať již prolitím vodou nebo zasypáním zeminou. Při odchodu se z ohniště nesmí kouřit a popel i půda pod ohništěm musí být chladné. Pamatujte, že i ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese do okolí.
 
Pamatujte, že děti by neměly být nikdy u ohniště ponechány bez dozoru dospělé osoby!
 
 
 
NEZAPOMEŇTE
 
Pokud se pálení vymkne kontrole, okamžitě kontaktujte hasiče prostřednictvím tísňových linek 150 nebo 112. V prostředí jako je zahrada, pole, les či louka se oheň dokáže šířit velice rychle. Sebemenší podcenění situace může způsobit neštěstí a značné materiální a ekologické škody s mnohdy nevratnými následky.