Historie

Sbor dobrovolných hasičů Sadská byl založen po nemalých útrapách roku 1890. Do čela sboru byl zvolen pan Antonín Houžvička, rolník a člen městské rady. Sbor v té době čítal 28 členů. K prvnímu zásahu byli sadští hasiči přivoláni v řijnu téhož roku. V roce 1891 byla zakoupena v té době nejmodernější požární stříkačka za 1 100 zlatých. V dalších letech se sbor těší velmi pěkné pověsti v celém okolí. Události roku 1938 citelně zasáhli i do řad sadských hasičů. Někteří  z nich byli zatčeni a někteří z nich byli nuceni odejít na práce do Německa, mnozí z nich byli mučeni v koncentračních táborech. V roce 1945 po osvobození republiky spojeneckými vojsky došlo k novým vznětům v hasičském dění. Nakupují se hasičská auta a v roce 1957 se začíná stavět hasičská zbrojnice.

Zde je výčet několika rozsáhlých požárů při kterých v minulosti náš sbor zasahoval:

1947 vypukly následkem velkého sucha tři rozsáhlé požáry lesa v Kersku

1949 vznikl požár u paní Nedorostové

1957 zasahujeme u požáru v Třebestovicích u firmy Baraba, kde shořela truhlářská dílna

1950 vznikl požár ve mlýně Celna

1960 se náš sbor účastnil spolu s kolegy z Nymburka, Poděbrad a Zvěřínka likvidace požáru internátní Budovy v Borech

SDH Sadská je i v součastné době organizace, která je uznávaným a platným členem společenských organizací v Sadské. Sadští hasiči se mohou směle hlásit k odkazu obětavé práce svých zakladatelů.

zdroj: 100 let Hasičského sboru v Sadské